8ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου – Βραβεία. photos

Το 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου ολοκληρώθηκε στις 28 Οκτωβρίου στο Cine Studio με το πολυαναμενόμενο Masterclass με τη διακεκριμένη Διευθύντρια Φωτογραφίας Ολυμπία Μυτιληναίου  («Στρέλλα», «MissViolence» κλπ) και την απονομή των βραβείων “Χρυσή Αφροδίτη”. Την τελετή παρουσίασαν οι Kύπριες ηθοποιοί Φωτεινή Μιχαηλίδου και Χριστιάνα Θεοδώρου. Στο καλλιτεχνικό πρόγραμμα της βραδιάς συμμετείχαν οι τραγουδίστριες και καθηγήτριες φωνητικής Ιφιγένεια Χριστοδούλου και Αντιγόνη Φωτίου με σπουδαστές τους και ο μουσικός-τραγουδιστής Πρόδρομος Στυλιανού. Ως ταινία λήξης το «TheBrokenCircleBreakdown» του διαπρεπούς Βέλγου FelixVanGroeningen, υποψήφια για το Ευρωπαϊκό Βραβείο «Lux»  προβλήθηκε σε συνεργασία με το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Κύπρου. Παρέστησαν αρκετοί σκηνοθέτες και τα μέλη των κριτικών επιτροπών που συμμετείχαν στο φεστιβάλ, Ολυμπία Μυτιληναίου, Βιβέκ Σινγκάνια, Χρίστος Γεωργίου, Μιχάλης Γεωργίαδης, Κρις Οικονομίδης, Πέτρος Γαλίδης, Νίκος Περιστιάνης, Γιαννάκης Γεωργιάδης, Ιωάννα Μαρία Ηλιάδη, o σχεδιαστής μόδας Μιχάλης Λάζος, ο Πρέσβυς της Σερβίας στην Κύπρο και πλήθος καλεσμένων. Η διευθύντρια του φεστιβάλ Πέτρα Τερζή, ανακοίνωσε την επερχόμενη 9η έκδοση του φεστιβάλ τον Οκτώβριο 2014. Οι χορηγοί της τελετής λήξης ήταν ο Νespresso και η StellaArtois.

ΒΡΑΒΕΙΑ  2013 – CYIFF 2013

28.10.13

8ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Κύπρου – Βραβεία

 

A) Ταινίες Μεγάλου Μήκους “Χρυσή Αφροδίτη” – Πρωτοεμφανιζόμενοι Σκηνοθέτες

1. Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής Ταινίας Μεγάλου Μήκους: NedeljkoBajic, PredragJocic, JelenaMila – “Ice” (Σερβία)

2. Βραβεία Σκηνικών / Κοστουμιών Ταινίας Μεγάλου Μήκους:Μέη Καραμανίδη/ Λουίζα Καραμούζη – “Τα Χρονικά του Δρακοφοίνικα: Αδάμαστος” (Ελλάδα)

3. Βραβείο Καλύτερης Πρωτότυπης Μουσικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους: AleksandarS. Ilic – “Ice” (Σερβία)

4. Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ Ταινίας Μεγάλου Μήκους: PhillipCrawford– “RitesofPassage” (Αυστραλία)

5. Βραβείο Πρώτου Ανδρικού Ρόλου Ταινίας Μεγάλου Μήκους: AlexSkarbekFindtheWay(Γαλλία)

6. Βραβείο Πρώτου Γυναικείου Ρόλου Ταινίας Μεγάλου Μήκους: ElizaBennettConfine” (Ηνωμένο Βασίλειο)

7. Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου Ταινίας Μεγάλου Μήκους: JonathanTaieb – “FindtheWay” (Γαλλία)

8. Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους: PedragJocic – “Ice” (Σερβία)

9. Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους: ManueldeCoco – “Άγνωστη Γη-UnknownLand” (Ελλάδα, Κύπρος, Υεμένη)

11. Χρυσή Αφροδίτη: JelenaBajicJocic – “Ice” (Σερβία)

12. Βραβείο Κοινού Ταινίας Μεγάλου Μήκους: Αλέξανδρος Λεονταρίτης – “Τελική Αποπληρωμή-FinalPayoff” (Ελλάδα)

13. Νόστιμον Ήμαρ: Στεφάν Γεωργίου – “Ψόφια Γάτα” (Ηνωμένο Βασίλειο)

14. CΥPRESSVETERANSAWARD: Βασίλης Μαζωμένος – “10η Μέρα” (Ελλάδα)

15. CYIFF RISING STAR: Rene Houwen “Foreigners”, “Heroin” (Ολλανδία)

B) Ταινίες Μικρού Μήκους

ΚΛΑΚΕΤΑ ΠΡΩΤΗ – CYIFF 2013 GotTalent

1. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους: Irina Izmestieva – “Τέλεια Εικόνα-Picture Perfect” (Ηνωμένο Βασίλειο)

2. Βραβείο Καλύτερης Φωτογραφίας Ταινίας Μικρού Μήκους: Ben McKinnon – “KIN” (Καναδάς)

3. Τιμητική Μνεία για την Φωτογραφία Ταινίας Μικρού Μήκους: Nenad Todorovic – “Auftakt” (Κύπρος)

4. Βραβείο Καλύτερης Σκηνοθεσίας Πρώτης Ταινίας Μικρού Μήκους:  Alessandro Grande – “Margerita” (Ιταλία)

5. Βραβείο Καλύτερης Πειραματικής Ταινίας Μικρού Μήκους: Lasse Lorenzen – “Ζωή – Life” (Δανία)

6. Βραβείο Καλύτερης Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους: Βενετία Ευριπιώτου – “Counting Happiness” (Ελλάδα, Ινδία)

CYIFF 2013 Ταινίες Μικρού Μήκους Βετεράνων Σκηνοθετών

7. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Βετεράνου Σκηνοθέτη: Damon Mohl – “Ο Δύτης-The Diver” (ΗΠΑ)

8. Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Ταινίας Μικρού Μήκους Βετεράνου Σκηνοθέτη: Ben Mole – “Η Υπόθεση της Μαίρης Φορντ-The Case of Mary Ford” (Ηνωμένο Βασίλειο)

Γ) CYIFF 2013 Διάφορες Κατηγορίες Βραβείων

9. Βραβείο Καλύτερης Μουσικής Ταινίας: Kώστας Πλιάκος, Alexis Ponce “Welcome to the Show: Pavlos Sidiropoulos’ Music Legacy” (Ελλάδα)

10. Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Χορού: Tori Lawrence – “Elizabeth” (ΗΠΑ)

11. Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων: Fabian Giessler – “Zweibettzimmer- Double Occupancy ” (Γερμανία)

___________________________________________

ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ,

Λίνο Παναγή, Ντάινα Παπαδάκη και Ιρένα Ιωαννίδη

ΚΛΑΚΕΤΑ ΠΡΩΤΗ – Πρώτη Καλύτερη Ταινία Μικρού ΜήκουςPicture Perfect, Irina Izmestieva, Ηνωμένο Βασίλειο

Για τη λαμπρή αφηγηματική τεχνική, τη ρεαλιστική ανάπτυξη των χαρακτήρων και το διάχυτο αίσθημα της νοσταλγίας, το οποίο ενδυναμώνεται μέσα από την εξαιρετική ερμηνεία του Τζον Κάρσον.

Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους Βετεράνου – The Diver, Damon Mohl, ΗΠΑ

Για την πρωτότυπη και αποτελεσματική χρήση διαφορετικών τεχνικών στη δημιουργία μιας μοναδικής ταινίας η οποία παραλληλίζει μία κούκλα με την ανθρώπινη αναζήτηση για ταυτότητα και νόημα ζωής.

 

Καλύτερη Φωτογραφία Ταινίας Μικρού Μήκους (και στις δύο κατηγορίες, Κλακέτα Πρώτη & Βετεράνων) – KIN – Διευθυντής Φωτογραφίας Ben McKinnon, Καναδάς

Για την εκθαμβωτική κινηματογραφική γλώσσα η οποία ανακαλεί αισθήματα και δημιουργεί μια επική ατμόσφαιρα χωρίς τη χρήση γραμμικής αφηγηματικής τεχνικής.

Τιμητική Μνεία για τη Διεύθυνση Φωτογραφίας Ταινίας Μικρού Μήκους Auftakt– Διευθυντής Φωτογραφίας Nenad Todorovic, Κύπρος

Για την εξαιρετική χρήση του φωτός και της κίνησης της κάμερας οι οποίες συνθέτουν αποτελεσματικά τις αντιθετικές θεματικές του θανάτου και της ζωής.

Καλύτερης Σκηνοθεσίας Ταινίας Μικρού Μήκους (και στις δύο κατηγορίες, Κλακέτα Πρώτη & Βετεράνων) – Margerita, Alessandro Grande, Ιταλία

 

Για την ρεαλιστική προσέγγιση, το μοναδικό οπτικό στιλ και την σκηνοθετική ικανότητα τα οποία δημιουργούν μια οπτικά συμπαγή ιστορία. Για την ανθρωπιστική κινηματογραφική απεικόνιση εθνοτήτων και του πολιτισμικού τους περιβάλλοντος.

Καλύτερης Παραγωγής Ταινίας Μικρού Μήκους (και στις δύο κατηγορίες, Κλακέτα Πρώτη & Βετεράνων) – The Case of Mary Ford, Ben Mole, Ηνωμένο Βασίλειο

Για την υψηλού επιπέδου παραγωγή ενός μη συμβατικού φιλμ εποχής. Για τον σχεδιασμό της παραγωγής, το μακιγιάζ, τα σκηνικά και το συνολικό, ατμοσφαιρικό αποτέλεσμα.

Καλύτερη Ελληνική Ταινία Μικρού Μήκους (και στις δύο κατηγορίες, Κλακέτα Πρώτη & Βετεράνων) – Counting Happiness, Βενετία Ευριπιώτου, Ελλάδα,Ινδία

Για την προσέγγιση της συγκινητικής ιστορίας ενός μικρού Ινδού μέσα από μια πρωτότυπη ματιά. Η ταινία δημιουργεί αισθήματα χαράς μέσα σε ένα καταθλιπτικό, παρακμιακό περιβάλλον, μεταδίδοντας με αυτό τον τρόπο ένα ισχυρό μήνυμα για τις βαθύτερες αξίες της ζωής.

Καλύτερη Πειραματική Ταινία Μικρού Μήκους (και στις δύο κατηγορίες, Κλακέτα Πρώτη & Βετεράνων) – Life, Lasse Lorenzen, Δανία

Για τον πειραματικό παραλληλισμό της ανθρωπότητας με το βασίλειο των ζώων μέσα σε ένα συμβατικό και έξυπνα ενορχηστρωμένο οικιακό περιβάλλον.

Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων (Μικρού Μήκους)- Zeibettzimmer, Fabian Giessler, Γερμανία

 

Για την οπτικά ενδιαφέρουσα, προηγμένη τεχνική κινουμένου σχεδίου μέσω της οποίας ξετυλίγεται μια ευαίσθητη ιστορία φιλίας και συντροφικότητας.

Καλύτερη Ταινία Χορού (Μικρού Μήκους) – Elizabeth, Tori Lawrence, USA

Μια ωδή στον χορό ως ανώτερη μορφή έκφρασης, η οποία απεικονίζει επιτυχημένα, με ένα μοναδικό, πειραματικό τρόπο, την ανάγκη του ανθρώπου να εκφράσει καθημερινά συναισθήματα μέσω του χορού.

Πληροφορίες τηλ. 99798112, cyiff.cineartfestival.eu

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published.